• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

Kontakt

kontakty

 

 

 

 

 

Plan lekcji

Jadłospis

WIZYTA W FINLANDII

 

ŚWIADOME WYKORZYSTANIE NATURY DO PROMOWANIA DOBREGO SAMOPOCZUCIA WŚRÓD OSÓB SZCZEGÓLNIE WRAŻLIWYCH.

 

    W dniach 23 – 28 września 2019 r. w miasteczku Kokkola nad Zatoką Botnicką w Finlandii, odbyło się czwarte spotkanie nauczycieli w ramach projektu Erasmus +. Wzięli w nim udział panie: Joanna Krech, Marta Rusiniak i Natalia Zajączkowska.

     Tematem warsztatów było „Green Care & Inclusion”, a więc świadome wykorzystywanie natury do promowania dobrego samopoczucia wśród osób szczególnie wrażliwych, tj. osoby starsze, imigranci, niepełnosprawni umysłowo lub fizycznie. Podczas zajęć poznałyśmy sposoby wykorzystania zasobów przyrody do złagodzenia stresu i zapewnienia doświadczeń przydatnych w życiu tych ludzi. Uczestniczyłyśmy w zajęciach prowadzonych w różnych ciekawych miejscach, np. w stadninie koni i w owczarni. Kontakt dzieci ze zwierzętami uczy ich przede wszystkim pracy w zespole, komunikowania się oraz nowych umiejętności praktycznych. W trakcie zajęć dzieci doskonalą także wiedzę matematyczną, biologiczną oraz umiejętność czytania i pisania. Program szkoleniowy był bardzo różnorodny. Miałyśmy możliwość zaobserwować sposoby wykorzystania przyrody w procesie edukacji dzieci w środowisku wiejskim, w lesie, w ogrodzie, ale także w pomieszczeniach i w obszarze miejskim (park). Ogromne wrażenie zrobił na nas widok fińskiej szkoły. Urzekły nas bogato wyposażone sale lekcyjne, nowoczesny sprzęt, pięknie wyeksponowane prace uczniów i oszałamiająca ilość rowerów przed szkołą.

Wróciliśmy do Polski bogatsi o nowe, cenne doświadczenia, które mamy nadzieję „zaszczepić” w naszej szkolnej rzeczywistości. Pewne elementy „green care” już u nas funkcjonują, np. w formie zajęć hortiterapeutycznych.

      Może w przyszłości na terenie szkoły pojawi się też jakieś zwierzątko…


                                                                                                                                                         NATALIA ZAJĄCZKOWSKA