Plan lekcji

Jadłospis

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 2

im. Jana Pawła II w Kłodzku

ul. Zamiejska 24

57-300 Kłodzko

......................................

tel. 74 867 42 42,   74 865 84 61

......................................

sekretariat@sp2.klodzko.pl



 

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. BIBLIOTEKA

BIBLIOTEKA

Pani Dorota Gasińska z naszej biblioteki szkolnej brała udział w kursie pt „Biblioterapia

w szkole” III stopnia. Aby uzyskać zaświadczenie o jego ukończeniu napisała program

z elementami biblioterapii, którego dwa scenariusze zostały opublikowane z miesięczniku

dla nauczycieli  bibliotekarzy  pt „Biblioteka w szkole” nr 10/2021r.

 Pierwszy scenariusz pt „ Weź życie w swoje ręce” czyli motywacja do osiągania celów życiowych jest przeznaczony dla VII i VIII klas. Pani Dorota porusza w nim problematykę niesprawności. Przedstawia w nim fragmenty, cytaty z książki Nicka Vujciaca pt „ Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, który pomimo swojej ogramnej niesprawności przełamuje stereotypy udawadniając swoją wielką siłę w pokonywaniu swoich fizycznych ograniczeń. Autorka   przestawia uczniom sylwetki osób z niesprawnościami, które osiągnęły swoje cele w życiu między innymi: Moniki Kuszyńskiej, Jana Meli, Mariusza Kędziersiego oraz Andrei Bocellego. Kierując w odpowiedni sposób wypowiedziami uczniów, stara się doprowadzić uczniów do przemyśleń na tamat  ich  dążeń do osiągania  celów życiowych.  W tej publikacji zawate zostały ciekawe materiały i formy pracy oraz pomoce dydaktyczne, które mogą być wykorzystane podczas zajęć lekcyjnych. 

Odsyłamy do linków fragmentu artykułu strony czasopisma „Biblioteka w szkole”

https://biblioteka.pl/artykul/Wez-zycie-w-swoje-rece/10811 lub do naszej biblioteki szkolnej.

 Scenariusz drugi pt „ Pokochaj siebie i swoją niesprawność”porusza tematykę samoakceptacji, tolerancji oraz pokonywanie barier.  Jest on przeznaczony dla VII i VIII klas.Inspiracją do napisania owego scenariusza były dwie książki. Pierwsza z nich to książka Nicka Vujciaca pt „ Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, natomiast druga to „ Poza horyzonty” autorstwa Jana Meli. Odwołując się do fragmentów zaczerpniętych z wyżej wymienionych pozycji książkowych oraz również z własnego przykładu życiowego udawadnia, że samoakseptacja i pokonywanie barier przyczyniają się do tego,iż osoby z różnymi dysfunkcjami mają szansę na właściwy rozwój swojej osobowości. Odwołując się do cytatów i fragmentów z powyższych książek, autorka stwarza możliwość samoakceptacji uczniów nie tylko z niepełnosprawnością. Wykorzystując materiały charakterystyczne dla osób niepełnosprawnościami typu wódzek inwalidzki, laska dla newidomych itp., pojawiają się tu ćwiczenia fizyczne mające na celu wczuwanie się uczniów pełnosprawnych w rolę osób z dysfunkcjami.

Odsyłamy do linków fragmentu artykułu strony czasopisma „ Biblioteka w szkole”

https://biblioteka.pl/artykul/Pokochaj-siebie-i-swoja-niesprawnosc/10812 lub do naszej biblioteki szkolnej.

 

Biblioteka szkolna na parterze

 Od bieżącego roku szkolnego biblioteka zmieniła swoje miejsce lokalizacji. Obecnie znajduje

się na parterze koło stołówki, gdzie jest ułatwiony dostęp dla uczniów szczególnie uczniów poruszających się za pomocą wózków inwalidzkich. Pomieszczenie to jest bardzo przestronne,

z oknami, gdzie wpadają promienie słoneczne, co świadczy o istnieniu światła naturalnego.

W pomieszczeniu tym jest znajdują się stoliki przy, których można usiąść, odpocząć przed lekcjami, odrobić zadania domowe, oglądać książki czy je przeczytać.

  Staramy się w każdym roku pozyskiwać nowości książkowe, które są eksponowane na wystawce w bibliotece. W roku szkolnym 2019/2020 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozyskaliśmy na zakup nowości 15 000 zł oraz na uzupełnienie  książek z nowego kanonu lektur. Z tych środków finansowych zostały zakupione 649 pozycji. Natomiast

w tym roku również został złożony wniosek na zakup literatury oraz wyposażenie biblioteki

w nowoczesny sprzęt komputerowy. Od wielu lat  również współpracujemy z wydawnictwami między innymi z Księgarnią i Hurtownią Książki w Żychlinie oraz z wydawnictwem Drugi Tom organizując dla nich kiermasze książek. W zamian za to wzbogacamy księgozbiór biblioteki otrzymując od nich małe zbiory nowych pozycji książkowych.

  Współpracujemy również z bibliotekami znajdującymi się na teranie Kłodzka: z Powiatową

i Miejską Biblioteką Publiczną, z Filią Dziecięcą Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej,

a także Biblioteką Regionalną Naukową znajdującą się w Muzeum Ziemii Kłodzkiej. Do tych bibliotek były  i są organizowane wycieczki naszych uczniów w celu poznania ich lokalizacji,

jak i również charakteru gromadzonych tam zbiorów.

  W każdym roku szkolnym w II semestrze organizowana jest uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uroczystości te nigdy nie powtarzały się. Miały one inne tytuły

oraz przedstawienia zorganizowane przez uczniów chodzących na Koło Wspaniałego Czytelnika

pod kierunkiem nauczyciela – bibliotekarza.

  W tym roku szkolnym od miesiąca grudnia do maja 2022r. rozpoczynamy  quiz czytelniczy

pt „Znamy lektury szkolne”. Każdego kto chciałby wziąć udział w tym quizie odsyłamy na stronę szkolnego fejsbuka, gdzie niedługo pojawi się regulamin informujący o zasadach tego quizu.

 Również na korytarzu koło biblioteki jest umieszczona tablica, na której pojawiają się raz

w miesiącu nowe gazetki ścienne okolicznościowe lub z nowościami znajdującymi się w naszej bibliotece.

 Pamiętajcie, że ten kto dużo czyta, wzbogaca swoje słownictwo, nie robi błędów ortograficznych na dyktandach oraz wzbogaca swoją wiedzę na określony temat.

 Literatura również ma wartość terapeutyczną i dlatego od grudnia bieżącego roku szkolnego rozpoczynamy cykl zajęć z elementami biblioterapii wychowawczej, które będą się odbywać

w każdy wtorek na 5 godzinie lekcyjnej. Jest to jedna z trzech rodzajów biblioterapii, która charakterystyczna jest do prowadzenia w szkołach. Stwarza możliwość pomocy w rozwiązywaniu potencjalnie  istniejących problemów uczniów lub ucznia. 

Zapraszamy do biblioteki:

 Poniedziałek -  7 50 – 14 25

Wtorek              8 50 –  14 25

Środa               8 50 – 13 50

Czwartak          8 50 – 13 50

Piątek               8 50 – 13 50

 

                                                                            „Książki są lekarstwem dla umysłu” – Demokryt

 

                                     

                                                                                               NOWOŚCI KSIĄŻKOWE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

L.p.

Autor

Tytuł

Gatunek literacki

Opis książki

1.

Bahdaj A.

Kapelusz za 100 tysięcy

Powieść przygodowa

Główną bohaterką jest Krystyna Cuchowska, którą koledzy nazywają Dziewiątką. Jak sama o sobie mówi, była kiedyś szefem gangu, a ośmiu starszych od niej szczeniaków słuchało jej, jak własnej matki. Pewnego dnia, podczas wakacji, ta 12-latka przeżywa niesamowitą przygodę. Odważna i zaradna bohaterka, pełna energii i pomysłów, wciela się w rolę detektywa i pragnę wyjaśnić tajemnice zaginionego kapelusza wartego 100 tysięcy.

2.

Beręsewicz P.

Czy wojna jest dla dziewczyn

Opowieść

Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów.

Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

3.

Bertman  J., Ch

 

 

 

 

 Złoty szyfr. Pożeracze książek  T.2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powieść przygodowa

Dwunastoletnia Emily wkracza do akcji. Jej rodzina przeprowadza się do San Fracisco, miasta, w którym mieszka literacki idol dziewczynki. To Garrison Friswold, twórca przebojowej gry sieciowej Book Scavenger. Wymyślona przez niego zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek i odszukiwaniu książek na podstawie zawartych w nich wskazówek. Pewnego dnia Emily dowiaduje się, że Griswold na skutek bandyckiego ataku znajduje się w śpiączce. Nie wiadomo, co dalej z jego nową grą, która miała się rozpocząć. Wkrótce razem ze swoim nowym kumplem, Jamesem, dziewczynka znajduje dziwaczny tom. Przyjaciele wierzą, że to własność Griswolda i że doprowadzi ich do cennej nagrody. Tyle że tej książki szukają również inni... Emily i James muszą jak najszybciej rozwiązać zagadki ukryte w książce Griswolda. Jeśli tego nie zrobią, sami padną ofiarą bezwzględnych napastników!

4.

Edgar S.,

Beorn P.

14 -14 przyjaźń ponad czasem

Powieść

Hadrian i Adrian to dwaj trzynastoletni chłopcy, którzy mieszkają w Pikardii, we Francji. Obaj mają problemy w szkole, w domu, i z dziewczynami – jak każdy chłopak w ich wieku. Dzieli ich tylko jedno – Hadrian żyje w roku 1914, a Adrian w 2014. Chłopcy korespondują ze sobą, a każdy z nich myśli, że pisze do dalekiego kuzyna. Kiedy odkrywają, co tak naprawdę się dzieje, Adrian zdaje sobie sprawę, że musi ostrzec Hadriana przed nadchodzącym wybuchem I wojny światowej, by zapewnić mu bezpieczeństwo.

5.

Fabicka J.

Rutka

Powieść fantastyczna

Dziesięcioletnia Zosia jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach w Łodzi- dzielnicy odrapanych kamienic i mrocznych zakamarków. W pewne upalne, sierpniowe popołudnie spotyka na podwórku Rutkę, tajemniczą dziewczynkę z rudym warkoczykiem. Od tej chwili zacznie się ich zwariowana podróż w czasie, w której towarzyszyć im będą kurczak bez głowy i ekscentryczna ciotka Róża. Czy Zosia odgadnie, kim naprawdę jest Rutka? Czy odnajdzie jej rodziców? 
"Rutka" Joanny Fabickiej ma w sobie wszystko to, co dzieci w książkach lubią najbardziej: tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji, odrobinę magii. Rodzice z kolei zobaczą w niej ciepłą i mądrą opowieść o tęsknocie oraz potrafiącej ją ukoić sile przyjaźni.

6.

Garber S.

Caraval – Chłopiec, który smakował jak północ”

Powieść fantastyczna

Scarlett i Tella całe życie spędziły na maleńkiej wyspie. Ich okrutny i wpływowy ojciec zaaranżował już dla Scarlett małżeństwo. Oznacza to, że jej tragiczny los jest przesądzony, a dziewczyna nigdy nie weźmie udziału w Caravalu, dorocznej grze, w której stawką jest spełnienie marzenia. Jednak szczęście niespodziewanie się do niej uśmiecha. Scarlett wraz z Tellą mają być gośćmi honorowymi mistrza ceremonii, tajemniczego Legendy. Dziewczyny widzą w tym szansę na uwolnienie się spod władzy despotycznego ojca. Ich sprzymierzeńcem zostaje przybyły zza morza Julian. Choć Scarlett początkowo nie podoba się jego towarzystwo, stopniowo ulega jego urokowi. Jednak szybko okazuje się, że Legenda uprowadza Tellę, a jej odnalezienie jest przedmiotem gry.
Czy Scarlett wygra i uratuje siostrę? Czy zainteresowanie Juliana jest prawdziwe, czy stanowi tylko element gry?

7.

Gier K.

Zieleń szmaragdu

Powieść fantastyczna

Gwen i Giedon muszą po raz kolejny połączyć siły, żeby przeciwstawić się złowrogiemu hrabiemu de Saint Germain, który chce wykorzystać ich dar do własnych celów. W niebezpiecznej grze wydarzenia z przeszłości splatają się z teraźniejszością, zasadzki czyhają na każdym kroku (i w każdym czasie), a na jaw wychodzą kolejne tajemnice… Gwen musi zmierzyć się ze wszystkimi przeciwnościami i jeszcze raz zawalczyć o prawdę i miłość, a także ocalić życie swoje i bliskich.

8.

Gościnny R., Sempe G. J-J.

Mikołajek ma kłopoty

Opowiadanie

Książka ukazuje rozmaite wydarzenia z codziennego życia Mikołajka w szkole i domu. Błahe problemy jego oraz jego kolegów nabierają często wymiaru tragedii. Wizyta cioci Mikołajka lub wyjście na zakupy z tatą może mieć niezwykłe następstwa. Książka obfituje w zabawne, a często wręcz komiczne wątki.

9.

 

 

 

 

 

 

Hawking L. S.

George i poszukiwacze kosmicznego skarbu

Powieść fantastyczna

George bardzo się zasmucił na wieść, że jego przyjaciółka Annie i jej ojciec przeprowadzają się do Stanów Zjednoczonych, gdzie Eric ma rozpocząć nową pracę przy programie lotów kosmicznych- będzie szukać oznak życia we Wszechświecie. Na szczęście rozłąka nie trwa zbyt długo. Kiedy dziewczynka stwierdza, że kontaktują się z nią kosmici, by przekazać jej ostrzeżenie, George rusza na pomoc. On, Annie, super inteligentny komputer Kosmos i Emmett, nowy irytujący kolega, udają się na poszukiwanie kosmicznego skarbu po całej Galaktyce i nie tylko.

10.

Hawking L. S.

George i tajny klucz do wszechświata

Powieść fantastyczna

Ucieczka Freddy’ego, niesfornej świnki George’a, staje się początkiem niezwykłej przygody. Chłopiec poznaje swoich sąsiadów, Annie i jej ojca Erica, a dzięki nim i super inteligentnemu komputerowi Kosmosowi tajemnice wszechświata, począwszy od atomów, poprzez planety i ich księżyce, gwiazdy, galaktyki, na czarnych dziurach skończywszy. Wyrusza w podróż do najodleglejszych zakątków wszechświata.

Co by się jednak stało, gdyby Kosmos dostał się w nieodpowiednie ręce? George, Annie i Eric nie zamierzają się o tym przekonywać. Wynika z tego wspaniała przygoda, która w prosty sposób wyjaśnia tajemnice nauki.

11.

Jay A.,

 Carolyn M.

Ty, ja i fejs

Powieść obyczajowa

Nie byłoby tej całej historii, gdyby nie facet, rzecz jasna. Josh najpierw zepsuł w ich relacjach wszystko (totalnie!), a teraz jeszcze dał Emmie link do tego nieszczęsnego fejsa… Przede wszystkim trzeba wam wiedzieć, że jest rok 1996 i kiedy Emma włącza przeglądarkę, wpisuje adres: „www.facebook.com” i się loguje – patrzy w przyszłość. Przegląda swoje aktualne wpisy (i to aktualne jak diabli, bo sięgające aż piętnaście lat do przodu), by sprawdzić, co się zmieniło. Jaki ma status związku? Kto tym razem dzieli z nią życie, no i najważniejsze – czy jest szczęśliwa? Ciekawość sprawia, że Emma igra z losem – eksperymentuje z teraźniejszością, by przyszłość uległa fascynującym przemianom. Co później? „Zaloguj”, „Odśwież”. Nowi partnerzy i nowe dorosłe rozterki. Początkowo to wszystko ją kręci, ale sami rozumiecie – co za dużo…

12.

Kosmowska B.

Panna Foch

Powieść obyczajowa

Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Musiała zostawić w Warszawie najlepszą przyjaciółkę marzącą o karierze szafiarki i modnego Julka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Co gorsza, na horyzoncie pojawia się pewien gburowaty osobnik, a wraz z nim nowe przezwisko, które pasuje do Poli jak ulał: Panna Foch. Ponurak i królewna zdołają się jednak w końcu dogadać, gdy ten pierwszy zmieni czarne kalosze na trampki, a ta druga włoży różowe okulary…

13.

Kosmowska B.

Pozłacana rybka

Powieść psychologiczna

Alicja jest rozpieszczoną jedynaczką, którą czeka rozwód rodziców. Jej dorastanie to slalom pomiędzy domem ojca a mieszkaniem zwariowanej mamy. W dniu, kiedy na świat przychodzi Fryderyk, życie dziewczyny przewraca się do góry nogami. Choroba brata, pierwsza miłość i rozwód rodziców wymuszają na młodziutkiej bohaterce rewizję własnej postawy,

skłaniają do stawiania pytań.

14.

Kosik R.

Felix, Net i Nika oraz bunt maszyn

Powieść fantastyczna

Co się stanie, jeżeli roboty uznają, że należą im się takie same prawa jak ludziom? Jak Felix, Net i Nika poradzą sobie z buntem maszyn? Jak zwykle w serii „Felix, Net i Nika” czekają na Was: megadawka humoru, absolutnie szalone przygody i… nowe pomysły dyrektora gimnazjum – magistra inżyniera Juliusza Stokrotki. Przeczytajcie, a dowiecie się, kto odwiedzi Nikę, jaką tajemnicę próbuje odkryć Net i z kim umawia się Felix.

15.

Kosik R.

Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu MC killianów

Powieść fantastyczna

Mroczny szkocki zamek i Londyn spowity mgłą - oto sceneria wakacji Felixa, Neta i Niki. Przyjaciele tym razem zmierzą się z klątwą od stuleci prześladującą pewien szkocki klan. Będzie trochę steampunkowo, trochę wiktoriańsko, bardzo śmiesznie i bardzo... horrorystycznie.

16.

Kosik R.

Felix, Net i Nika oraz koniec świata jaki znamy

Powieść fantastyczna

Felix, Net i Nika wracają do... liceum! Kłopoty z reorganizacją szkoły to nie jedyne, z którymi muszą się zmierzyć. Wszyscy będą musieli sobie poradzić z czymś, co wygląda na koniec świata, jaki znamy. Nie ma prądu, internetu, zaczyna brakować wody, jedzenia i wszystkiego, co daje nam technika i cywilizacja, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i uważamy za naturalny element naszego życia. Mnóstwo przygód, humoru i... nauki. Tom można czytać niezależnie od innych książek serii.

17.

Kosik R.

Felix, Net i Nika oraz Nadprzyrodzone Historie

Powieść fantastyczna

Trójka kultowych bohaterów tym razem w przezabawnych i trzymających w napięciu opowiadaniach. Felix, Net i Nika zaplątani w miłosną aferę szkolnych Walentynek, zagadkę mutacji genetycznych w ukrytej wiosce i w sen-pułapkę, z którego nie można się obudzić.
Smakowite nadprogramowe historie można czytać niezależnie od książek serii!

18.

Kosik R.

Felix, Net i Nika (nie) bezpieczne dorastanie

Powieść fantastyczna

Wakacyjny Londyn to świetne miejsce na przygodę, lecz jeśli pojadą tam Felix, Net i Nika, a dołączy do nich Laura... Jak zwykle u Kosika - będzie się działo! Gang elegantów, Net za ladą hotelowej recepcji, londyńskie szczury, pewien pies rasy corgi, agent Mamrot i... kłopoty z Niką. W wakacyjną prozę życia bohaterów wedrze się technologiczna moc sztucznej inteligencji i biologiczna potęga nastoletnich hormonów. Bo to książka dla współczesnych nastolatków - będzie trochę strasznie i niebezpiecznie, czasem poważnie, a najczęściej... bardzo śmiesznie

19.

Kosik R.

Felix, Net i Nika oraz pałac snów

Powieść fantastyczna

Warszawę ogarnia tajemnicza epidemia senności. Kolejne osoby popadają w dziwny stan - w nocy męczą je senne koszmary, których po przebudzeniu nie pamiętają, w dzień za to przysypiają. Epidemia dociera do klasy Felixa, Neta i Niki. Przyjaciele – sami walcząc z ciągłą sennością – postanawiają rozwiązać tę zagadkę.

20.

Kosik R.

Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności

Powieść fantastyczna

Trójka warszawskich gimnazjalistów powraca, by w czwartej części powieści zmierzyć się z zadaniem, które muszą podjąć wbrew sobie. Podczas szkolnej imprezy halloweenowej pojawia się tajemniczy Ponury Żniwiarz, który będzie od tej pory prowadził z Felixem, Netem i Niką niebezpieczna grę, wyznaczając im kolejne zadania. Choć przyjaciele spróbują je ignorować, splot zdarzeń dotknie bezpośrednio ich rodzin i będą musieli podjąć wyzwanie. Zaangażują się w poszukiwania grasującego w podziemiach Warszawy stwora, okrzykniętego Bazyliszkiem, trafią do opuszczonego domu pewnego konstruktora, poszukają legendarnego skarbu. Kolejne wyzwania będą czekać na przyjaciół w szkole, gdzie razem z klasą wezmą udział w międzyklasowych zawodach. W tej części książki bohaterowie będą musieli także uporać się z problemami rodzinnymi: Felix z chorobą babci Lusi, Net z oczekiwaniem na bratosiostrę, a Nika po raz kolejny z ukrywaniem przed światem swojej tajemnicy.

21.

Kosik R.

Felix, Net i Nika oraz sekret Czerwonej Hańczy

Powieść  fantastyczna

Co dorośli ukrywają przed gimnazjalistami? Jak godnie przyjąć zagranicznych gości? I co skrywa tajemnica Czerwonej Hańczy? Zanurz się w lekturze, która przedstawia szkolne wycieczki  zamieniające się w coś zupełnie innego, romanse i niespodziewane flirty oraz zagadce kryminalnej, z którą muszą się zmierzyć warszawscy gimnazjaliści.

22.

Kosik R.

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2 Alternauci

Powieść fantastyczna

Felix, Net i Nika, warszawscy gimnazjaliści, trafiają do światów alternatywnych, a każda wizyta pokazuje im (i nam), jak wyglądałby nasz świat, gdyby historia potoczyła się trochę inaczej. Lektura dla myślących czytelników od lat 7 do 107!.. W tej książce znajdziesz gigantyczną dawkę humoru.

23.

Kosik R.

Felix, Net i Nika oraz świat zero

Powieść  fantastyczna

Co, jeśli dzisiejsza rzeczywistość różni się od tej, którą pamiętasz z wczoraj? Zawodzi cię pamięć, czy cały świat próbuje cię oszukać? Jeśli tak jak Felix, Net i Nika przeszedłeś przez Pierścień – po drugiej stronie czeka cię wiele niespodzianek. Przygody, humor, gimnazjalne miłości – tego, jak zwykle w książkach serii „Felix, Net i Nika”, nie zabraknie!

24.

Kosik R.

Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka

Powieść  fantastyczna

Felix, Net i Nika jadą na zimowisko do pensjonatu "Trzy kuzynki", położonego w lesie, w górach na odludziu, a prowadzonego przez bardzo dziwne starsze panie. Stare meble i przedziwne obrazy tworzą niezwykłą atmosferę, a naprawdę strasznie zaczyna się robić, kiedy nocą ktoś chodzi po domu, pozostawiając przerażonym gimnazjalistom dziwne niespodzianki. Przyjaciele powoli odkrywają tajemnicę tego niezwykłego miejsca.

25.

Korczak J.

Król Maciuś Pierwszy

Powieść przygodowa

Pewnego dnia mały Maciuś zostaje królem wielkiego kraju. Jest tylko małym chłopcem, ale bardzo się stara rządzić jak najlepiej. Jednak nie wszyscy są mu życzliwi, a on sam też nie zawsze właściwie rozumie to, co się wokół niego dzieje. Bierze udział w wojnie, zaprzyjaźnia się z królem egzotycznego kraju w dalekiej Afryce, reformuje kraj, by był przyjazny dla dzieci, ma wiele ciekawych i niebezpiecznych przygód... Jak skończy się historia króla Maciusia I Reformatora?

26.

Kozioł M.

Skrzynia władcy piorunów. Detektywi na kółkach.T.1

Powieść przygodowa

Zabawna opowieść o przygodach trójki przyjaciół: czternastoletniej Julii, piętnastoletniego Toma i uroczego labradora. Przyjaciele zaczynają poszukiwania zaginionego ojca Toma, który został porwany.

Współczesna akcja książki splata się z historią, jaka wydarzyła się 150 lat wcześniej. Fabuła przybliży Ci wiele faktów z dzieciństwa i życia słynnego wynalazcy – Nikola Tesli, nazywanego „Władcą Piorunów”. Choć biografia konstruktora może Ci się wydawać mało prawdopodobna, to wydarzenia te, choć wyjątkowe, miały miejsce w rzeczywistości.

27.

Lackorońska K.

Wspomnienia wojenne

Opowiadanie informacyjne

Profesor Karolina Lanckorońska jest ostatnią przedstawicielką znakomitego rodu Lanckorońskich z Brzezia. Urodzona w roku , przeżyła cały XX wiek, będąc świadkiem i uczestnikiem wielu historycznych wydarzeń. Jako jedyna dziedziczka gromadzonej w XIX i XX wieku kolekcji rodu Lanckorońskich w roku przekazała rodakom niezwykły dar dzieła sztuki, których wartość artystyczna i historyczna nie ma sobie równej w Polsce. Swoje dramatyczne i heroiczne losy z okresu II wojny światowej utrwaliła w napisanych już po wojnie Wspomnieniach wojennych. Zaczynają się one z chwilą zajęcia Lwowa przez wojska radzieckie w roku, a kończą na zwolnieniu z obozu koncentracyjnego w Ravensbrck w kwietniu. Pokazują niezwykłą osobowość autorki, jej wulkaniczny temperament, zaradność, lwią odwagę, przekonanie do swoich racji i umiejętność działania w niejednokrotnie ekstremalnych sytuacjach. To doskonały portret kobiety silnej i imponującej swą bezkompromisową postawą wobec zła.

28.

Lagercrantz R.

Szczęśliwy ten kto dostał Dynię

Powieść przygodowa

Właśnie rozpoczęły się ferie zimowe w drugiej klasie. Dunia tak bardzo tęskni za swoją przyjaciółką Fridą, która musiała przeprowadzić się do Uppsali! Podczas jazdy na nartach Dunia przewraca się i leżąc w śniegu, doznaje olśnienia. Czy Frida nie ma czasem urodzin w czasie ferii zimowych? W takim razie Dunia musi koniecznie się z nią spotkać i dać jej prezent. Okazuje się niestety, że nikt nie może z nią jechać. Babcia proponuje, by Dunia pojechała sama. To będzie jej pierwsza samodzielna wyprawa pociągiem. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem?

29.

Lewis C.

Alicja w krainie czarów

Powieść przygodowa

Pewnego słonecznego i upalnego dnia, nad brzegiem spokojnej i leniwej rzeki, mała Alicja z braku lepszego zajęcia – zasypia. Sen, który śni, jest chyba najbardziej znanym marzeniem sennym jak świat długi i szeroki. Najpierw w śnie pojawia się spieszący gdzieś Biały Królik. A skoro Królik – to i królicza nora, do której Alicja niespodziewanie wpada. Jednak im głębiej w sen, tym dziwniejsze wydarzenia wydają się dziewczynce prawdziwsze. Nie zaskakują małej Alicji przysmaki po których dziewczynka albo gwałtownie rośnie, albo się kurczy. Całkowicie normalne wydają się jej zabawy, które organizują zwierzęta – ptak dodo, szczur i jaszczurka. Alicja w swoim śnie tworzy przeróżne, pełne uroku ale także obdarzone ciekawym charakterem postaci. Jest uwielbiany przez rzesze czytelników ekscentryczny Kapelusznik. Jest okrutna Królowa Kier, która podczas partyjki krokieta najchętniej wszystkim swoim przeciwnikom pościnałaby głowy. Jest w końcu przesympatyczny, uśmiechający się i znikający Kot z Cheshire.

30.

Lisa G.

11 zanim 12

Powieść obyczajowa

Koniec z tańcem na basenie i ze ściganiem furgonetki z lodami. Od teraz wszystko może mieć wpływ na reputację. Powstaną nowe grupy przyjaciół. A przypałowe fryzury zostaną zapamiętane do końca życia. Niedługo zaczyna się gimnazjum.
Na szczęście Kaylan i jej mega wyluzowana najlepsza kumpela, Arianna, mają plan:
1. Stworzyć listę jedenastu rzeczy, które muszą zrobić, żeby stać się odlotowe, zanim skończą dwanaście lat.
2. Olśnić wszystkich swoją metamorfozą w czasie najlepszej podwójnej imprezy urodzinowej w historii szkoły West Brookside.
Ale w trakcie zawierania znajomości z chłopakami, dostawania się do szkolnego aresztu, przeprowadzania szczerych rozmów ze swoimi mamami i pomagania ludzkości Kaylan i Ari tracą z oczu jeden cel, który zapomniały umieścić na liście – dbanie o swoją przyjaźń.
Czy zanim nadejdzie dzień przyjęcia, realizacja zaplanowanych wspólnie celów rozdzieli je na zawsze?

31.

Majgier K.

Trzynastka na karku

Powieść obyczajowa

Kornelia się odezwała. Jest zakochana. Nie zabujała się, tylko jest zakochana. Tak napisała. Dodała jeszcze, że „po raz pierwszy poznaje słodki smak miłości”, i zastanawia się, czy to oznacza, że już się całowała.
Chłopak Kornelii, zwany przez nią „chłopcem” ma szesnaście lat i jest muzykiem. Można się było tego spodziewać. Ona jest wyrafinowana na całej linii, jeździ konno, gra na fortepianie, lubi „powracać” do Pragi, Wenecji i nawet ma chłopaka wyrafinowanego. Ciekawe, na czym on gra? Dziwne, dotychczas przypuszczałam, że tacy ludzie się nie całują i nie chodzą z nikim, dopóki nie skończą osiemnastki. Kornelia ma czternaście i pół roku, a jej chłopak szesnaście. Nie pisała, jak ma na imię. Ania, Nika, Blondi i Paula to zgrana paczka dziewcząt, patrzących krytycznie, nie tylko na świat swoich kolegów, ale również na świat dorosłych.

32.

Makuszyński K.

Walentynowicz M.

Przygody Koziołka Matołka cz.2

Komiks

Koziołek szuka Pacanowa. W tej części opisane są przygody w polskich górach i nad morzem, rejs do Afryki i do Ameryki, pobyt w Nowym Jorku, wśród Indian, potem wśród poszukiwaczy złota i z powrotem w Polsce.

33.

Makuszyński K.

Walentynowicz M.

Przygody Koziołka Matołka cz.3

Komiks

Koziołek idzie do wojska. Koziołek w warszawskim zoo, u smoka wawelskiego, na wulkanie i wśród delfinów, aż w końcu w upragnionym Pacanowie.

34.

Makuszyński K.

Walentynowicz M.

Przygody Koziołka Matołka cz.4

Komiks

Wyprawa Koziołka do Afryki wraz z bocianami. Jego przygody wśród dzikich zwierząt na Czarnym Lądzie, wśród Arabów i czarnych wojowników. Powrót w klatce do Warszawy.

35.

Maleszka A.

Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

Powieść fantastyczna

Czerwone krzesło wpada w ręce trójki bohaterów, którzy za wszelką cenę chcą zyskać choć trochę zainteresowania i uczucia ze strony swoich zapracowanych rodziców, pochłoniętych wyścigiem za pieniędzmi. Poznaj tęsknoty postaci, ich radości i smutki, a przede wszystkim dowiedz się, jakie nadzwyczajne właściwości ma czerwone krzesło.

36.

Murray T.          

Drugie bicie serca

Powieść społeczno- obyczajowa

Jonny nie jest zwykłym nastolatkiem.
Każdego dnia budzi się w szpitalu, podtrzymywany przy życiu przez aparaturę.
Każdego dnia zastanawia się, czy dziś uda się znaleźć dawcę serca.
Każdego dnia zastanawia się, czy dziś umrze.

Każdego dnia Niamh kłóci się ze swoim „idealnym” bratem Leo.
Każdego dnia Leo wygrywa.
Każdego dnia Niamh marzy o życiu bez Leo.
To wszystko zmieni się po wypadku: w dniu, kiedy zawali się cały świat.

37.

Puleo A.

Moje serce należy do ciebie

Powieść społeczno - obyczajowa

Historia młodzieńczej miłości w bardzo romantycznym wydaniu, rozgrywająca się jednak we współczesnych i bliskich życia realiach.

W klasie 18-letniego Alexa pojawia się nowa uczennica, Ylenia. Chłopak postanawia zwrócić na siebie jej uwagę. Ale Ylenia skrywa tajemnicę i postanawia trzymać chłopaka na dystans. W końcu jednak nie jest w stanie przeciwstawić się uczuciu. Alex jest pewien, że nic ich nie rozłączy, dopóki się nie dowiaduje, że dziewczyna cierpi na ciężką i nieuleczalną wadę serca. Jej jedyną szansą jest przeszczep. W dniu egzaminu maturalnego Alex odbiera telefon ze szpitala z informacją, że Ylenia jest umierająca. Wybiega zrozpaczony na ulicę...

38.

Puszkin A.

Bajka o rybaku i złote rybce

Bajka

Bohaterem tej baśni jest biedny rybak, który mieszkał z żoną w ubogiej lepiance. Każdego dnia wychodził rano nad morze łowić ryby i spędzał tak cały dzień. Pewnego dnia złowił złotą rybkę, która poprosiła go ludzkim głosem, by ją wypuścił. Rybak uwolnił stworzenie, a po powrocie do domu opowiedział żonie, co mu się przytrafiło. Baba od razu go zbeształa, że jest głupi, bo wypuścił gadającą rybę, nie żądając nic w zamian. Kazała mu szybko wrócić nad brzeg morza, zawołać czarodziejskie zwierzę… Co będzie dalej? Przeczytaj koniecznie!

39.

Sanders T.

Strażnicy. Harfa i winorośl kruków . T. 2

 

Powieść  fantastyczna

Horacy i Chloe są opiekunami magicznych przedmiotów, mają także nieprzeciętne talenty: Horacy za pomocą szkatułki przepowiada przyszłość, a Chloe wykorzystując moc ważki potrafi przechodzić przez ściany. W Harfie i winorośli kruków bohaterowie znów muszą się zmierzyć z Odmieńcami, a na swojej drodze spotykają nową Strażniczkę, April, której talizman posiada najbardziej spektakularną moc, sprowadzającą jednak ogromne niebezpieczeństwo.

40.

Skowrońska B.

Alfabet polski

Publikacja popularno -naukowa[i]

Od Althamera i andrzejek przez czarne złoto i fortepian Chopina aż po Złotą Żabę. Pięćdziesiąt cztery hasła opowiadają o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe i nasycone kolorem ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami.

41.

Szczygielski M.

Czarownica pięto niżej

Opowieść przygodowa

W tej książce główna bohaterka Maja jest  znudzoną pannicą siedzącą przed telewizorem. Rodzice zajęci swoimi sprawami, postanawiają zmienić otoczenie dziewczynce i wysyłają ją do dalekiej krewnej do Szczecina. Ciabcia (siostra babci) okazuje się staruszką posiadającą czarno-biały telewizor, wannę chowaną pod blat w kuchni, kota i mały ogródek, a na dodatek nic nie robi sobie z dąsów Mai. Dziewczynka wciąga się w życie w kamienicy i powoli, krok po kroku odkrywa... prawdę? Czy gadający kot i wiewiórka uważająca się za lisa, czarujące Zdradliwe Lilie oraz duch na strychu mogą zburzyć nudę wakacji? Przekonajcie się sami  czytając tą książkę.

42.

Szczygielski M.

Klątwa dziewiątych urodzin

Powieść przygodowa

W tej książce spotkamy z Mają i jej magiczną rodziną. Tym razem ciabcia i Monterowa przyjeżdżają do Warszawy, aby poinformować dziewczynkę o przekleństwie rzuconym na rodzinę przez ich zaginioną siostrę, Ninę. Każda żeńska przedstawicielka rodu ma szansę odnaleźć zaginioną, ale jedynie do dnia swoich dziewiątych urodzin, potem bowiem traci swoje magiczne zdolności. Maja ma niespełna tydzień, aby dokonać tego, co nie udało się całym pokoleniom jej poprzedniczek. Czy jej się do uda? Koniecznie przeczytajcie.

43.

Szczygielski  M.

Tuczarnia motyli

Powieść przygodowa

Co robić, kiedy śnieg wciąż pada, pada i pada? Warszawa jest już zasypana, życie w mieście staje na głowie… W szkole Majki zostają odwołane lekcje. Można oczywiście siedzieć w domu z rodzicami i malutką Alicją i gapić się w telewizor. Ale można też pojechać do ciabci i zająć się zagadką tajemniczego zniknięcia Niny! Będzie strasznie, zabawnie i ciekawie…

44.

Tokarczuk O.

Dom dzienny, dom nocny

Powieść

(sylwa)[ii]

Tokarczuk opowiada historię kobiety, która wprowadza się do domu u podnóża Sudetów, w przygranicznej miejscowości – Nowej Rudzie. Tam zaczyna poznawać nową okolicę oraz historie mieszkańców, z których wyłania się obraz tego miejsca.

45.

Wieslander J.

Nordorist S.

Mama mu na drzewie

Opowiadania

Smakowite dialogi, szybkie zwroty akcji, niebanalny humor i świetna konstrukcja postaci – tak pisze Jujja Wieslander. Bogate w szczegóły, genialne ilustracje Svena Nordqvista pełne są niespodzianek dla spostrzegawczych i wspaniale oddają charaktery obu bohaterów – Mamy Mu, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, i Pana Wrony, który zawsze musi trochę ponarzekać i pokrakać.

46.

Wieslander J.

Nordorist S.

Mama mu na rowerze i inne historie

Opowiadania

Dwanaście opowiadań o nietuzinkowej parze przyjaciół: Mamie Mu, dla której nie ma rzeczy niemożliwych i Panu Wronie, który zawsze musi trochę ponarzekać i pokrakać. Dużo dobrej zabawy i humoru.

47.

Wieslander J.

Nordorist S.

Mama mu na zjeżdżalni

Opowiadania

Czy krowy mogą zjeżdżać ze zjeżdżalni? I to takiej, z której wpada się prosto do jeziora? Mama Mu jak zwykle udowodni, że krowy potrafią się bawić równie wesoło jak dzieci. Nie zniechęci jej nawet krytyka i pouczanie Pana Wrony. Tylko co zrobić z powyginaną po zjeździe zjeżdżalnią? Jak ją naprawić? Świetne dialogi, humor, wyraziste charaktery bohaterów i pełne zaskakujących szczegółów ilustracje sprawiają, że przy tych książkach dobrze się bawi cała rodzina!

48.

West K.

Chłopak na zastępstwo

Powieść obyczajowa

Przez całe liceum Gia była typem szkolnej gwiazdy. A teraz miała jeszcze fajnego, starszego od siebie chłopaka, o którym tyle opowiadała znajomym, i wszyscy wreszcie mieli go poznać. Ale tuż przed balem maturalnym, podczas którego miała nastąpić prezentacja, już na parkingu, Bradley z nią zerwał. Jak on mógł? Jak mógł postawić ją w takiej sytuacji
Nagle Gia wypatruje w jednym z samochodów nieznajomego, a w jej głowie rodzi się sprytny plan. Przecież nikt nie będzie wiedział, że to nie Bradley, a ona nie okaże się kłamczuchą, która tak bardzo chciała mieć chłopaka, że go sobie wymyśliła…
Co jednak, jeśli przedsięwzięcie wymknie się spod kontroli? W końcu pomysł jest dość ryzykowny…

49.

West K.

Chłopak z sąsiedztwa

Powieść obyczajowa

Od śmierci mamy Charlie Reynolds przebywa głównie w męskim towarzystwie - ma trzech starszych braci i sąsiada, honorowego członka rodziny. Jest zdeklarowaną chłopczycą i woli grać z kumplami w kosza, niż bawić się w jakieś gierki i flirty. Jednak gdy musi sama zarobić na kolejny ze swoich mandatów za przekroczenie prędkości, nagle ląduje w butiku z eleganckimi ubraniami. I tam nie pozostaje jej nic innego, jak zachowywać się o wiele bardziej kobieco niż do tej pory. Co sprawia, że zaczyna się nią interesować pewien przystojny chłopak…
Wszystkie stresy Charlie odreagowuje wieczorami, gadając przez płot z Bradenem, sąsiadem i przyszywanym czwartym bratem, który zna ją lepiej niż ktokolwiek. Ale nawet się nie domyśla, że Charlie kryje pewną tajemnicę: jest w nim zakochana. I za żadne skarby mu tego nie zdradzi, bo nie chce go stracić.

50.

West K.

Słuchaj swojego serca

Powieść obyczajowa

Kate Bailey nie przepada za rozmawianiem z ludźmi. Woli spędzać czas samotnie, nad jeziorem, ciesząc się ciszą i spokojem. Właściwie sama więc nie wie, dlaczego dała się namówić przyjaciółce na dołączenie do zespołu tworzącego popularne szkolne podcasty. A już na pewno nie spodziewała się, że to ona go poprowadzi.

 I co, ma teraz odbierać telefony i udzielać porad na antenie?
Wygląda jednak na to, że Kate dobrze sobie radzi w narzuconej roli. Pewnego dnia odbiera telefon od anonimowego chłopaka, który prosi o radę w sprawie swojej sekretnej miłości. Dziewczyna jest przekonana, że rozmawia z superprzystojnym Diego Martinezem o Alanie, swojej najlepszej przyjaciółce. Bardzo się cieszy ze szczęścia koleżanki, ale wkrótce sama odkrywa rodzące się w niej uczucia do Diego. No tak, łatwo i przyjemnie jest doradzać innym, trudniej zastosować te rady w swoim własnym życiu...

 



[i] Literatura popularno – naukowa - służąca upowszechnianiu wiedzy naukowej w postaci przystępnej i zrozumiałej dla niespecjalistów, ludzi niezwiązanych zawodowo z daną dyscypliną. Autorami publikacji popularnonaukowych są często naukowcy (nie jest to żaden gatunek literacki)

[ii] Tokarczuk O.: Dom dzienny, dom nocny - Przemysław Czapliński , krytyk literacki określił ją „jedną z najpiękniejszych sylw w polskiej literaturze. Sylwa - (łac. silva rerum dosł. las rzeczy) – forma piśmiennictwa popularna wśród szlachty polskiej wywodząca się m.in. ze zbioru Silvae rzymskiego poety Stacjusza, obejmująca niejednorodne formalnie teksty zapisywane „na gorąco” i wyróżniające się różnorodną tematyką.

Boże Narodzenie

Bożonarodzeniowe zwyczaje i obyczaje w kulturze polskiej na tle poezji świątecznej i przysłów ludowych

11 listopada

11 listopada 1918r. jest to najważniejsze narodowe święto, ponieważ Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.

Międzynarodowe Święto bibliotek szkolnych

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych, które zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych.
Dzięki temu Stowarzyszeniu powstało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.