SŁUŻBA SANITARNA LASU

12.12.2019r. klasa I b kolejny raz w ramach projektu ,,Las wita nas" wyruszyła do lasu. Tym razem pojechali do Leśnicy Polanica - Zdrój, aby poznać zwyczaje najmniejszych zwierząt, które nazywane są przez leśników służbą sanitarną lasu. Tradycyjnie przewodnikiem był Pan Michał Nicałek. Najpierw na swej drodze grupa spotkała wielką, drewnianą mrówkę, na której Pan Michał omówił budowę mrówek i ich rodzaje. Następnie wszyscy ruszyli w górę lasu, aby dotrzeć do zakątka mrówek, gdzie mogli obserwować mrowiska i ich budowę. Przy tablicy informacyjnej dzieci zapoznały się z przekrojem mrowiska oraz zwyczajami mrówek. Dowiedziały się o tym, że mrówki zjadają larwy i gąsienice wielu szkodników, oczyszczają las z martwych osobników różnych zwierząt, a ich kwas mrówkowy jest przez inne zwierzęta wykorzystywany w celach higienicznych(np. ptaki dla utrzymania zdrowia chwytają mrówki dziobem i nacierają sobie pióra, a zwierzyna tarza się w mrowisku). Na zakończenie wyprawy klasa została podzielona na dwie grupy. Każda miała za zadanie w ciągu 10 minut zbudować mrowisko. Po zakończeniu pracy Pan Michał ocenił jakość zbudowanych mrowisk. Do szkoły wszyscy wrócili trochę zmarznięci, ale szczęśliwi, że znowu  mieli okazję tak wiele przeżyć.

Autor: Ewelina Więckowska